Nabór wniosków na dofinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców w ramach środków finansowych z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) na 2023 rok - limit podstawowy

Print Drukuj
Powiatowy Urząd  Pracy w Ciechanowie informuje, że w dniach od 23.01.2023 roku do 24.01.2023 roku przeprowadzony zostanie nabór wniosków od Pracodawców (wg właściwości ze względu na siedzibę pracodawcy albo miejsce prowadzenia działalności na terenie powiatu ciechanowskiego) na dofinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców w ramach środków finansowych z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) na 2023 rok – limit podstawowy.

Jednocześnie informuje się, że w dniach 18.01.2023 r. – 19.01.2023 r. w godz. 09.00 – 12.00 w Sali konferencyjnej tutejszego Urzędu odbędą się konsultacje dla Pracodawców zainteresowanych uzyskaniem wsparcia w ramach środków finansowych KFS. W spotkaniu uczestniczyć będzie Specjalista ds. rozwoju zawodowego i Doradca zawodowy, którzy udzielą wsparcia w zakresie poprawnego wypełnienia wniosku oraz przekażą informacje na temat rozwoju zawodowego Pracodawcy i jego pracowników.
 
Celem KFS jest pomoc osobom pracującym, zagrożonym utratą zatrudnienia z powodu kwalifikacji nieadekwatnych do wymagań stawianych przez rynek pracy. KFS to wydzielona część środków Funduszu Pracy, określona w planie  Funduszu Pracy na dany rok budżetowy. Środki KFS przeznaczone są na wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców.
 
Przyznawanie środków z KFS odbywa się na zasadach określonych w art. 69 a i 69 b  ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2022 r., poz. 690 t. j. z późn. zm.) i rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014 r. w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (Dz. U. z 2018 r., poz. 117 t. j.).                           
 
Priorytety wydatkowania środków KFS ustalone przez Ministra właściwego do spraw pracy w porozumieniu z Radą Rynku Pracy w roku 2023: (kolejność w jakiej zostały podane priorytety nie odzwierciedla ich ważności)
  1. wsparcie kształcenia ustawicznego skierowane do pracodawców zatrudniających cudzoziemców;  
  2. wsparcie kształcenia ustawicznego w związku   z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy; 
  3. wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych;
  4. wsparcie kształcenia ustawicznego dla nowozatrudnionych osób (lub osób, którym zmieniono zakres obowiązków) powyżej 50 roku życia;
  5. wsparcie kształcenia ustawicznego osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem oraz osób będących członkami rodzin wielodzietnych;
  6. wsparcie kształcenia ustawicznego osób poniżej 30 roku życia w zakresie umiejętności cyfrowych oraz umiejętności związanych z branżą energetyczną i gospodarką odpadami.
 
Zgodnie z § 6 ust. 5 rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014 r. w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (Dz. U. z 2018 r., poz. 117 t. j.):

Przy rozpatrywaniu wniosków Starosta uwzględnia:
  1. zgodność dofinansowanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok;
  2. zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia  ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
  3. koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
  4. posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia  ustawicznego;
  5. w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne  formy kształcenia ustawicznego;
  6. plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem  ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
  7. możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku, z  uwzględnieniem limitów, o których mowa w art. 109 ust. 2k i 2m ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2022 r., poz. 690 t. j. z późn. zm.).
 
Zgodnie z art. 69 a ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy  (Dz. U. z 2022 r., poz. 690 t. j. z późn. zm.):
 
Powiatowy Urząd Pracy może przeznaczyć środki KFS na finansowanie działań obejmujących kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy, na które składają się:
  1. określenie potrzeb pracodawcy w zakresie kształcenia ustawicznego w związku z ubieganiem się o sfinansowanie tego kształcenia ze środków  KFS,
  2. kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za  jego zgodą,
  3. egzaminy umożliwiające uzyskanie dokumentów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych,
  4. badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu,
  5. ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z  podjętym kształceniem.
 
Starosta może przyznać środki  KFS na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników  i pracodawcy w wysokości:
  • 80% kosztów kształcenia ustawicznego, nie więcej jednak niż do wysokości  300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika, (pracodawca ponosi  pozostałe 20 % kosztów),
a w przypadku mikroprzedsiębiorcy:
  • 100% kosztów kształcenia ustawicznego - nie więcej jednak niż do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika.
Środki z KFS przyznane pracodawcy na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego stanowią pomoc udzielaną zgodnie z warunkami dopuszczalności pomocy de minimis.
O dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego mogą wystąpić pracodawcy, w rozumieniu przepisów ustawy, którzy zamierzają inwestować w podnoszenie swoich własnych kompetencji lub kompetencji osób pracujących w firmie. Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 ust. 1 pkt 25 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2022 r., poz. 690 t. j. z późn. zm.):
Pracodawca to jednostka organizacyjna, chociażby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudnia co najmniej jednego pracownika.
 Nie jest pracodawcą osoba prowadząca działalność gospodarczą  nie zatrudniająca żadnego pracownika.
 
Wzór wniosku obowiązującego w 2023 roku został zamieszczony na stronie internetowej tutejszego Urzędu https://ciechanow.praca.gov.pl/, w zakładkach: Dla pracodawców i przedsiębiorców - Podnoszenie kompetencji i kwalifikacji pracowników i kandydatów do pracy - Krajowy Fundusz Szkoleniowy - KFS 2023: na dole strony w pozycji: Załączniki.
 
Zaleca się, aby Pracodawcy zainteresowani otrzymaniem dofinansowania na różne formy  w ramach kształcenia ustawicznego składali oddzielne wnioski na poszczególne działania (np.: oddzielnie na studia podyplomowe, oddzielnie na kursy itp.).
 
Czytelnie wypełnione wnioski z kompletem wymaganych załączników
należy złożyć w formie elektronicznej za pośrednictwem platformy praca.gov.pl lub e-puap, po opatrzeniu ich kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym lub w wersji papierowej należy przesłać  za pośrednictwem poczty na adres: Powiatowy Urząd Pracy w Ciechanowie ul. Sygietyńskiego 11, 06-410 Ciechanów lub złożyć osobiście  w siedzibie Urzędu w godzinach od 8.00 do 15.00.
 
Dodatkowe informacje:
pokój nr  9,  tel.: (23) 673 08 61

Załączniki

OGŁOSZENIE limit podstawowy (2022 r.) - nabór
OGŁOSZENIE limit podstawowy (2022 r.) - nabór.pdf 253 KB
Wniosek o sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego (KFS) (003)
Wniosek o sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego (KFS) (003).docx 93 KB
Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis
Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis.pdf 354 KB
Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie
Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie.pdf 223 KB
Barometr zawodów powiat ciechanowski 2023
Barometr zawodów powiat ciechanowski 2023.pdf 210 KB
Barometr zawodów województwo mazowieckie 2023
Barometr zawodów województwo mazowieckie 2023.pdf 136 KB
Lista zawodów i specjalności na 2023 rok
Lista zawodów i specjalności na 2023 rok.pdf 364 KB
Informacje o publikacji dokumentu