Публикатор

Ogłoszenie z dnia 14.02.2025 r. o naborze wniosków na dofinansowanie kształcenia ustawicznego (KFS)

Powiatowy   Urząd  Pracy w Ciechanowie informuje, że w dniach od 17.02.2025 roku do 18.02.2025 roku przeprowadzony zostanie nabór wniosków od Pracodawców (wg właściwości ze względu na siedzibę pracodawcy albo miejsce prowadzenia działalności na terenie powiatu ciechanowskiego) na dofinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców w ramach środków finansowych z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) na 2025 rok – limit podstawowy.

Nabór zostanie otwarty o godz. 8:00:00 pierwszego dnia i zamknięty o godz. 15:00:00 następnego dnia.

Celem KFS jest pomoc osobom pracującym, zagrożonym utratą zatrudnienia z powodu kwalifikacji nieadekwatnych do wymagań stawianych przez rynek pracy. KFS to wydzielona część środków Funduszu Pracy, określona w planie  Funduszu Pracy na dany rok budżetowy. Środki KFS przeznaczone są na wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców.

Przyznawanie środków z KFS odbywa się na zasadach określonych w art. 69 a i 69 b ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2024 r. poz. 475 t. j. z późn. zm.) i rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014 r. w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (Dz. U. z 2018 r. poz. 117 t. j. ).

Piorytety wydatkowania środków KFS ustalone przez Ministra właściwego do spraw pracy w roku 2025:
(kolejność w jakiej zostały podane priorytety nie odzwierciedla ich ważności)

1. wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w zawodach określonych jako deficytowe na danym terenie tj. w powiecie lub w województwie;
2. wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy;
3. wsparcie kształcenia ustawicznego pracodawców i ich pracowników zgodnie z potrzebami szkoleniowymi, które pojawiły się na terenach dotkniętych przez powódź we wrześniu 2024 roku;
4. poprawa zarządzania i komunikacji w firmie w oparciu o zasady przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi, rozwoju dialogu społecznego, partycypacji pracowniczej i wspierania integracji w miejscu pracy;
5. promowanie i wspieranie zdrowia psychicznego oraz tworzenie przyjaznych środowisk pracy poprzez m.in. szkolenia z zakresu zarządzania wiekiem, radzenia sobie ze stresem, pozytywnej psychologii, dobrostanu psychicznego oraz budowania zdrowej i różnorodnej kultury organizacyjnej;
6. wsparcie cudzoziemców, w szczególności w zakresie zdobywania wiedzy na temat polskiego prawa pracy i integracji tych osób na rynku pracy;  
7. wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji niezbędnych w sektorze usług zdrowotnych i opiekuńczych;  
8. rozwój umiejętności cyfrowych;
9. wsparcie rozwoju umiejętności związanych z transformacją energetyczną.
Zgodnie z § 6 ust. 5 rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014 r. w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (Dz. U. z 2018 r., poz. 117 t. j.):

Przy rozpatrywaniu wniosków Starosta uwzględnia:
1) zgodność dofinansowanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok;
2) zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia  ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
3) koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
4) posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia  ustawicznego;
5) w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne  formy kształcenia ustawicznego;
6) plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem  ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
7) możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku, z  uwzględnieniem limitów, o których mowa w art. 109 ust. 2k i 2m  ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2024 r., poz. 475 t. j. z późn. zm.).

Zgodnie z art. 69 a ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy  (Dz. U. z 2024 r., poz. 475 t.j. z późn. zm.):

Powiatowy Urząd Pracy może przeznaczyć środki KFS na finansowanie działań obejmujących kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy, na które składają się:
a) określenie potrzeb pracodawcy w zakresie kształcenia ustawicznego w związku z ubieganiem się o sfinansowanie tego kształcenia ze środków  KFS,
b) kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za  jego zgodą,
c) egzaminy umożliwiające uzyskanie dokumentów potwierdzających  nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych,
d) badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia   lub   pracy zawodowej po ukończonym kształceniu,
e) ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z  podjętym kształceniem.

Starosta może przyznać środki  KFS na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników  i pracodawcy w wysokości:
•    80% kosztów kształcenia ustawicznego, nie więcej jednak niż do wysokości  300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika, (pracodawca ponosi  pozostałe 20 % kosztów),
a w przypadku mikroprzedsiębiorcy:
•    100% kosztów kształcenia ustawicznego - nie więcej jednak niż do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika.
Środki z KFS przyznane pracodawcy na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego stanowią pomoc udzielaną zgodnie z warunkami dopuszczalności pomocy de minimis.
O dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego mogą wystąpić pracodawcy, w rozumieniu przepisów ustawy, którzy zamierzają inwestować w podnoszenie swoich własnych kompetencji lub kompetencji osób pracujących w firmie. Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 ust. 1 pkt 25 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2024 r., poz. 475 t. j. z późn. zm.):
Pracodawca to jednostka organizacyjna, chociażby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudnia co najmniej jednego pracownika.
Nie jest pracodawcą osoba prowadząca działalność gospodarczą nie zatrudniająca żadnego pracownika.
Wzór wniosku obowiązującego w 2025 roku został zamieszczony na stronie internetowej tutejszego Urzędu https://ciechanow.praca.gov.pl/, w zakładkach: Dla pracodawców i przedsiębiorców - Podnoszenie kompetencji i kwalifikacji pracowników i kandydatów do pracy - Krajowy Fundusz Szkoleniowy - KFS 2025: na dole strony w pozycji: Załączniki.  

Czytelnie wypełnione wnioski z kompletem wymaganych załączników należy złożyć w formie elektronicznej za pośrednictwem platformy praca.gov.pl lub e-puap, po opatrzeniu ich kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym lub w wersji papierowej  przesłać  za pośrednictwem poczty bądź kuriera na adres: Powiatowy Urząd Pracy w Ciechanowie ul. Sygietyńskiego 11, 06-410 Ciechanów (za datę złożenia wniosku uznaje się datę wpływu dokumentów do Urzędu) lub złożyć osobiście  w siedzibie Urzędu w godzinach od 8.00 do 15.00.

Załączniki do wniosku - obligatoryjne:

1. Oświadczenie o otrzymanej pomocy de minimis - Załącznik nr 1 (druk na końcu wniosku).
2. Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis lub Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc inną niż pomoc w rolnictwie lub rybołówstwie, pomoc de minimis lub pomoc de minims w rolnictwie lub rybołówstwie - Załącznik nr 2 (druk do pobrania na stronie https://ciechanow.praca.gov.pl/ w zakładce: Dokumenty do pobrania – Pracodawcy i przedsiębiorcy - Krajowy Fundusz Szkoleniowy- KFS 2025; formularz do wydruku).
3. Kopia dokumentu potwierdzającego oznaczenie formy prawnej prowadzonej działalności - w przypadku braku wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego lub Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej – Załącznik nr 3.
4. Program kształcenia ustawicznego lub zakres egzaminu - Załącznik nr 4.
5. Wzór dokumentu potwierdzającego kompetencje nabyte przez uczestników, wystawionego przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego, o ile nie wynika on z przepisów powszechnie obowiązujących - Załącznik nr 5.

W przypadku gdy do wniosku nie zostaną dołączone załączniki obligatoryjne nr 1-5 tj. zgodne z §5 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014 r. w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (Dz. U. z 2018 r., poz. 117 t. j.) – wniosek pozostawia się bez rozpatrzenia.

Rozpatrzenie wniosku nie następuje w formie decyzji administracyjnej, w związku z tym pracodawcy, w przypadku negatywnego rozpatrzenia wniosku nie przysługuje odwołanie.

Powiatowy Urząd Pracy w Ciechanowie przypomina, że Pracodawca, jako wnioskodawca, samodzielnie podejmuje decyzję o złożeniu wniosku o przyznanie środków i ponosi pełną odpowiedzialność za jego treść. To on decyduje o zawartych w nim informacjach.

W związku z powtarzającymi się przypadkami oczekiwań, że pracownicy Urzędu będą wypełniać wnioski w imieniu wnioskodawców, informujemy, że pracownik merytoryczny nie świadczy takiej pomocy. Udziela jedynie konsultacji w zakresie wniosku lub odpowiada na konkretne pytania związane z jego treścią.


Dodatkowe informacje:
pokój nr  11,  tel.: (23) 673 08 61

Załączniki

Ogłoszenie z dnia 14.02.2025r. o naborze KFS
Ogłoszenie z dnia 14.02.2025r. o naborze KFS.pdf 257 KB

Informacje o publikacji dokumentu

Menu Display